Właściciel nieruchomości nie ma możliwości wyrażenia sprzeciwu wobec prowadzenia prac górniczych pod powierzchnią ziemi, na której usadowiony jest budynek. W przypadku wystąpienia szkód związanych z działalnością kopalni, właściciel mienia może zgłosić roszczenie o ich naprawienie. Szkoda górnicza na nieruchomości – co zrobić, by uzyskać odszkodowanie?
Zgłoszenie szkody
Po powstaniu zniszczenia lub uszkodzenia nieruchomości właściciel powinien zgłosić szkody górnicze poprzez wniosek do przedsiębiorcy prowadzącego odpowiedni zakład. Jednak zanim owa szkoda górnicza zostanie zgłoszona, należy przygotować odpowiednią dokumentację. Właściwie sporządzona dokumentacja może w znacznym stopniu przyspieszyć całe postępowanie oraz przyczynić się do sprawnego usunięcia szkód.
Szkoda górnicza na nieruchomości – dokumentacja
Na początku konieczne jest przedstawienie dowodu własności nieruchomości, który potwierdza interes prawny w zgłoszeniu takiej szkody. Dopiero następnie przechodzi się do dokumentowania samej szkody. Zgodnie z art. 6 Kodeksu cywilnego ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne. W praktyce oznacza to, że to na osobie poszkodowanej (właścicielu nieruchomości) spoczywa obowiązek udowodnienia wszelkich okoliczności i rozmiaru zaistniałej szkody.
Co powinna zawierać dokumentacja szkody górniczej?
- zdjęcia: fotografie gromadzone regularnie, obrazujące wszelkie zmiany powstałe w nieruchomości na przestrzeni czasu.
- kosztorysy firm remontowo-budowlanych i wyceny specjalistów: dane określające dokładną wartość kosztów naprawy uszkodzonej nieruchomości.
- szczegółowy opis zdarzenia: sprecyzowanie powstałych szkód, ich rozmiaru, daty zauważenia oraz ich konsekwencji.
![szkoda-gornicza-dokumentacja » Żurawiecka, Krajewska i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów szkoda górnicza na nieruchomości, odszkodowanie, kancelaria Katowice](https://kancelaria-ab.pl/wp-content/uploads/2024/11/szkoda-gornicza-dokumentacja.jpg)
Dowód z opinii biegłego
Jeśli kopalnia odmówi wypłaty odszkodowania za szkody górnicze, konieczne jest złożenie pozwu do sądu. Należy w nim określić wysokość żądanego odszkodowania. Wówczas kluczowym dowodem w sprawie o świadczenie finansowe za szkody spowodowane ruchem kopalni jest opinia biegłego odpowiedniej specjalności. W przypadku postępowań o uzyskanie odszkodowania za szkody górnicze są to najczęściej biegli z zakresu szkód górniczych i geologii. Często bierze się również pod uwagę opinie biegłych z zakresu budownictwa i szacowania nieruchomości. Sąd merytorycznie rozpoznający sprawę oprze swoje rozstrzygnięcie głównie o opinie biegłych sporządzone na potrzeby postępowania.
Szkoda górnicza na nieruchomości – podsumowanie
Jeśli wystąpi szkoda górnicza na nieruchomości, prawidłowe udokumentowanie odpowiednimi dowodowymi jest bardzo istotne. Pozwala to na prawidłowe zgłoszenie roszczenia o naprawienie powstałej szkody już na etapie postępowania przedsądowego. W dalszej kolejności ma też znaczenie w postępowaniu sądowym. Kancelaria Żurawiecka, Krajewska i Wspólnicy z Katowic pomaga poszkodowanym na skutek działalności kopalni w uzyskiwaniu odszkodowań za szkody górnicze. Jeśli potrzebujesz wsparcia w tym zakresie, skontaktuj się z nami. Eksperci Kancelarii oferują profesjonalną pomoc na każdym etapie postępowania.
Autorka: adwokat Andżelika Kogut; redakcja: Marta Buks