fbpx

Już nie tylko frankowicze kierują do sądu sprawy przeciwko bankom, podobną drogą podążają również kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt konsumencki, a ich umowa kredytowa zawiera zapisy niezgodne z Ustawą o kredycie konsumenckim. W takiej sytuacji mogą powołać się na tzw. sankcję kredytu darmowego, dzięki której konsument może zwrócić do banku jedynie kapitał, bez dodatkowych opłat. Kredyt konsumencki – czy można spłacać tylko kapitał?

Sankcja kredytu darmowego – co to oznacza?

Sankcja kredytu darmowego (SKD) ma na celu ukaranie banku w przypadku, gdy umowa kredytowa jest niezgodna z Ustawą o kredycie konsumenckim. Wówczas kredytobiorca ma prawo zwrócić jedynie kapitał, bez odsetek, prowizji czy innych dodatkowych kosztów.

Jednak, aby było to możliwe powinny zostać spełnione określone warunki:

  • wartość kredytu nie może przekraczać 255 550 zł,
  • zobowiązanie musi być zaciągnięte po 18 grudnia 2011 r.
  • z sankcji mogą skorzystać tylko konsumenci,
  • od spłaty kredytu nie mogło minąć więcej niż rok.

    Czym jest kredyt konsumencki i co należy przez niego rozumieć?

    Kredyt konsumencki to forma finansowania, która obejmuje wszelkie kredyty zaciągnięte na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jest to umowa, na mocy której konsument otrzymuje środki finansowe, przy czym wartość zobowiązania nie może przekroczyć 255 550 zł lub równowartości tej kwoty w innej walucie niż polska złotówka.

    W ramach kategorii zobowiązań objętych kredytem konsumenckim, ustawodawca wymienia głównie: kredyty bankowe, pożyczki, umowy o odroczenie terminu spełnienia świadczenia pieniężnego, pod warunkiem, że konsument musi ponieść określone koszty związane z takim odroczeniem, a także kredyty udzielane przez osoby trzecie, gdzie konsument zobowiązuje się do zwrotu spełnionego świadczenia.

    Do kredytów konsumenckich nie należą: kredyty hipoteczne, umowy o świadczenie usług maklerskich, leasing, o ile umowa nie przewiduje zobowiązania leasingobiorcy do nabycia przedmiotu, zobowiązania, które nie obejmują oprocentowania i innych kosztów związanych z udzieleniem i spłatą kredytu, kredyty wynikające z ugody sądowej oraz ugody w sprawie pozasądowego rozwiązywania sporów konsumenckich, kredyty pracownicze bez oprocentowania oraz odwrócone kredyty hipoteczne.

    Sankcja kredytu darmowego umożliwia ochronę praw konsumentów w przypadku niewłaściwie skonstruowanych umów kredytowych, zapewniając im pewność i bezpieczeństwo w sferze finansowej transakcji.

    kredyt konsumencki

    Czy istnieje określony termin na skorzystanie z SKD?

    Zgodnie z obowiązującą Ustawą o kredycie konsumenckim, uprawnienie do skorzystania z korzyści związanych z sankcją kredytu darmowego ulega wygaśnięciu po roku od spłaty zobowiązania. W przypadku, gdy konsument spłacił całość zadłużenia, ma on prawo żądać zwrotu nadpłaconych środków, które nie były związane z kapitałem pierwotnie pożyczonym. Wynika to z faktu, że umowa kredytowa została zawarta w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami prawa.

    Nie jesteś pewien, czy Sankcja Kredytu Darmowego dotyczy także Twojej umowy kredytowej? Skorzystaj z BEZPŁATNEJ analizy umowy, a być może okaże się, że już wkrótce będziesz mógł cieszyć się darmowym kredytem.