fbpx

Do frankowiczów, którzy masowo pozywają banki dołączają kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyty konsumenckie w złotówkach. Coraz więcej umów kredytowych trafia do sądów w związku z sankcją kredytu darmowego. Czym jest sankcja kredytu darmowego? Kto może z niej skorzystać? Jak pozwać bank?

Jakich umów kredytowych dotyczy sankcja kredytu darmowego?

Sankcja kredytu darmowego czyli tzw. kredyt darmowy może dotyczyć ogromnej liczby kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt konsumencki, a ich umowy kredytowe zawierają zapisy niezgodne z ustawą o kredycie konsumenckim. Jakie warunki należy spełnić, aby płacić niższe raty lub by bank zwrócił nam prowizje czy odsetki?

Przede wszystkim sankcja kredytu darmowego dotyczy tylko kredytów konsumenckich, których wartość nie przekracza 255 550 zł i zostały zaciągnięte po 18 grudnia 2011 roku. Ponadto jeżeli kredyt został spłacony, wciąż można pozwać bank, ale od zamknięcia kredytu nie mogło minąć więcej niż 12 miesięcy.

Ostatnim warunkiem, który należy spełnić jest zawarcie w umowie kredytowej zapisów, które naruszają przepisy zawarte w ustawie o kredycie konsumenckim. Do najczęstszych należą:

  • nieprawidłowe oznaczenie w umowie całkowitej kwoty kredytu (art. 30 ust. 1 pkt 4),
  • nierzetelne i nieprawidłowe wskazanie w umowie warunków stosowania stopy oprocentowania (art. 30 ust. 1 pkt 6),
  • nieprawidłowe obliczenie i wskazanie rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania oraz całkowitej kwoty do zapłaty przez konsumenta (art. 30 ust. 1 pkt 7),
  • nieprecyzyjne określenie warunków i możliwości, na podstawie których może dojść do zmiany wysokości kosztów, tabeli opłat i prowizji (art. 30 ust. 1 pkt 10),
  • nierzetelne zamieszczenie informacji o przysługującym konsumentowi prawie odstąpienia od umowy oraz skutkach odstąpienia od umowy (art. 30 ust. 1 pkt 15).

    Jak pozwać bank?

    Konsumenci, którzy chcą skorzystać z sankcji kredytu darmowego mogą złożyć do banku wniosek dotyczący sankcji, jednak nasze doświadcznie potwierdza, że banki nie są przychylne roszczeniom kredytobiorców. Wówczas jedynym skutecznym rozwiązaniem na wyegzekwowanie od banku pieniędzy w związku z zastosowaniem sankcji kredytu darmowego staje się skierowanie sprawy do sądu.

    Pierwszym krokiem do otrzymania zwrotu prowizji czy odsetek od banku jest złożenie pozwu przeciwko nieuczciwemu kredytodawcy. Prawidłowo sporządzony pozew powinien zawierać najważniejsze informacje dotyczące kredytu, takie jak:

    • umowa kredytu/pożyczki,
    • regulamin,
    • aneksy,
    • załączniki do umowy,
    • korespondencja, jaką Kredytobiorca wymienił z bankiem na etapie przedsądowym,
    • wszelkie wyliczenia wraz ze stosowanym uzasadnieniem.

    Zazwyczaj po złożeniu pozwu sąd wyznaczaja bankowi 30 dni na odpowiedź na pozew, jednak zdarzają się również terminy dużo dłuższe – nawet do kilku miesięcy. Dlatego warto uzbroić się w cierpliwość, jednak pierwsze nakazy zapłaty wydane w sprawie sankcji kredytu darmowego potwierdzjać, że warto czekać na zakończenie postępowania.

    kredyt konsumencki PLN

    Jak długo może trwać postępowanie sądowe w przypadku kredytu darmowego?

    W przypadku spraw dotyczących sankcji kredyt darmowego możliwe są dwa scenariusze. Jeżeli sprawa trafi do sądu rejonowego, a stanie się tak w przypadku, gdy wartość przedmiotu sporu nie będzie większa niż 100 tys. zł postępowanie sądowe w pierwszej instancji może potrwać od 6 miesięcy do maksymalnie 2 lat. Natomiast postępowanie apelacyjne prowadzone przez sąd okręgowy może zakończyć się po około 12 miesięcach.

    Warto jednak zauważyć, że w przypadku postępowań, które już znajdują swój finał w sądach, jeśli wartość przedmiotu sporu nie przekraczała 30 tysięcy złotych banki niezwykle rzadko decydowały się na złożenie apelacji.

    Nie jesteś pewien, czy Sankcja Kredytu Darmowego dotyczy także Twojej umowy kredytowej? Skorzystaj z BEZPŁATNEJ analizy umowy, a być może okaże się, że już wkrótce będziesz mógł cieszyć się darmowym kredytem.