fbpx

Koniec roku 2023 r. obfitował w orzeczenia Trybunału Sprawiedliwośc Unii Europejskiej korzystne dla kredytobiorców. 18 stycznia 2023 r. Trybunał wydał wyrok w kolejnej sprawie dotyczącej kredytu we frankach, także i tym razem stanął po stronie frankowiczów. Czego dotyczy wyrok TSUE C-531/22?

Wyrok TSUE C-531/22 – co powinni wiedzieć frankowicze?

Czwartkowy wyrok TSUE dotyczy sprawy kredytobiorcy, który zawarł dwie umowy kredytowe, odpowiednio w 2006 r. i 2008 r. Na skutek nieterminowych spłat bank wypowiedział obie umowy oraz zażadał zwrotu należnych mu świadczeń. Kredytobiorca nie zaskarżył wydanych nakazów zapłaty, które się uprawomocniły, a następnie nadano im klauzule wykonalności. Umożliwiło to wszczęcie postępowania egzekucyjnego pod nadzorem Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia. Wcześniej umowy kredytowe nie były weryfikowane pod kątem klauzul abuzywnych, które mogły się w nich znajdować. 

Postępowanie egzekucyjne a klauzule abuzywne w umowie

W trakcie trwania postępowania pojawiły się wątpilowości odnośnie niedozwolonych zapisów zawartych w umowach kredytowych. Na skutek czego do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skierowano pytanie dotyczące obowiązku oceny ważności zapisów umownych przez Sąd nadzorujący postępowanie egzekucyjne.

Kolejne pytania skierowane do TSUE miały rozwiać wątpliwości czy w razie stwierdzenia nieważności takich zapisów Kredytobiorca nie będzie zobowiązany wadliwą umową. Ponadto Sąd Rejonowy zwrócił się z pytaniem czy może uznać za nieuczciwe zapisy umowne, które zostały uznane za klauzule abuzywne we wzorcach umownych stosowanych przez innego przedsiębiorcę i zostały wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych.

tsue-c-28/22

Co zyskują frankowicze w sprawie C-531/22?

Wyrok TSUE C-531/22 potwierdził, że poszanowanie praw przyznanych przez dyrektywę 93/13 nie jest możliwe bez skutecznego badania potencjalnie nieuczciwego charakteru zapisów znajdujących się w umowie. Na skutek czego krajowe regulacje dotyczące wydawania nakazów zapłaty i postępowania egzekucyjnego nie byłyby zgodne z zasadą skuteczności, gdyby nie przewidywały możliwości dokonania takiej oceny przez sąd z urzędu.

Ponadto w sytuacji, w której nie przeprowadzono badania potencjalnie nieuczciwego charakteru postanowień umowy to właśnie sąd podejmujący czynności w postępowaniu egzekucyjnym jest zobowiązany do przeprowadzenia takiej analizy. Co to oznacza dla frankowiczów?

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej po raz kolejny stanął po stronie kredytobiorców. Wyrok TSUE C-531/22 jednoznacznie wskazuje, że nawet jeśli frankowicze nie są czynną stroną procesu, ale zostali pozwani przez bank na skutek nieterminowej spłaty rat i wypowiedzenia umowy kredytowej to Sąd prowadzący sprawę jest zobligowany to tego, aby zweryfikować czy istnieją przesłanki do unieważnienia umowy kredytowej. Co szczególnie istotne jeśli dany warunek umowny jest już wpisany do Rejestru Klauzul Niedozwolonych powoduje to uznanie go za nieważny w każdym postępowaniu z udziałem konsumenta.

Wyrok TSUE C-531/22 to kolejne orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylne frankowiczom. Podobnie jak wyrok TSUE C-140/22, i wyrok C-28/22 tak i najnowsze orzeczenie Trybunału zawiera odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące kredytów we franku