Czas postępowania sądowego w sprawach dotyczących kredytów indeksowanych lub denominowanych do franka szwajcarskiego jest przyczyną zmartwień wielu frankowiczów, którym przyszło oczekiwań na finał swojej sprawy. Tymczasem odsetki ustawowe naliczane przez ten czas to nie jedyna korzyść dla kredytobiorcy, choć ich wysokość sięga niekiedy nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zabezpieczenie powództwa sprawia, że frankowicze mogą zaprzestać spłaty kolejnych rat kredytu frankowego w czasie trwania procesu. Kto może skorzystać z takiej możliwości?
Czy frankowicze muszą spłacać kredyt w trakcie procesu?
Odpowiedź na pytanie czy frankowicze muszą spłacać kredyt w czasie procesu ucieszy wiele osób, bowiem istnieje możliwość zaprzestania spłaty raty kredytu frankowego w trakcie trwania postępowania sądowego. Umożliwia to tzw. zabezpieczenie powództwa, dzięki któremu obowiązek spłaty rat kredytu zostaje ,,wstrzymany” do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia sprawy sądowej z bankiem. Jak to działa zabezpieczenie powództwa?
Czym jest wniosek o zabezpieczenie powództwa?
Instytucja zabezpieczenia powództwa w toku procesu cywilnego zapobiega ewentualnym negatywnym skutkom toczącego się postępowania. Najważniejszym celem zabezpieczenia powództwa jest więc ochrona interesów strony postępowania, jeśli istnieje ryzyko, że proces może spowodować ich uszczerbek. W sprawach frankowych to zabezpieczenie przyjmuje postać ,,wstrzymania” płatności rat, aż do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia sprawy.
Frankowicze – kto może złożyć wniosek o zabezpieczenie ?
Wniosek o udzielenie zabezpieczenia poprzez wstrzymanie płatności rat kredytu może być zawarty zarówno w pozwie, jak i złożony w toku postępowania – w zasadzie na każdym jego etapie. Wniosek składany w pozwie nie podlega opłacie dodatkowej, wniosek składany na dalszym etapie sprawy wymaga opłaty w wysokości 100 zł. Dopuszczalnym, co do zasady, jest również ponowienie wniosku, jeśli na przykład sąd pierwszy wniosek oddalił, a od tego czasu w sprawie wystąpiły nowe okoliczności.
Wśród sędziów dominuje pogląd, że jeśli spłaty kredytobiorców są niższe niż kwota pierwotnie otrzymana z banku, to wniosek o zabezpieczenie nie powinien zostać uwzględniony. Natomiast nie przekreśla to szansy frankowiczów, którzy nie spłacili jeszcze kapitału kredytu – zdarzają się bowiem sędziowie, którzy nie uzależniają udzielenia zabezpieczenia od kwoty spłaty.
Gdzie frankowicze powinni złożyć wniosek o zabezpieczenie powództwa?
Wniosek o zabezpieczenie powództwa możemy złożyć do sądu, który prowadzi naszą sprawę frankową. Jeżeli jesteśmy dopiero na początku drogi i chcemy złożyć wniosek razem z pozwem o zapłatę przeciwko bankowi – pamiętać należy, że w świetle obecnych przepisów, sprawa trafia do sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszania kredytobiorcy. Oznacza to, że frankowicze nie mają możliwości wybrania dowolnego sądu, w którym zostanie rozpatrzona jego sprawa.
Ze względu na wartość przedmiotu sporu, sprawy frankowe najczęściej trafiają do sądów okręgowych. W województwie śląskim mamy aktualnie 6 sądów okręgowych, które rozpatrują sprawy dotyczące kredytów indeksowanych i denominowanych do franka szwajcarskiego: w Bielsku – Białej, w Częstochowie, w Gliwicach, w Katowicach, w Rybniku i w Sosnowcu.
Kiedy sąd udzieli zabezpieczenia powództwa frankowiczom?
Udzielenie zabezpieczenia powództwa uzależnione jest od tego, czy sędzia rozpoznający sprawę uzna, że uprawdopodobniono roszczenie powoda oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia. Warto pamiętać, że dla sędziego rozpoznającego wniosek o zabezpieczenie, co do zasady, nie mają znaczenia w sensie procesowym indywidualne okoliczności życiowe, sytuacja majątkowa czy zdrowotna frankowiczów.
Wniosek o udzielenie zabezpieczenia poprzez wstrzymanie płatności rat kredytu frankowego jest instytucją specyficzną w tym znaczeniu, że w dużej mierze zależy od tzw. uznania sędziego rozpoznającego wniosek. Niemniej, najnowsze orzecznictwo wskazuje, że wniosek taki jest zasadny.
Co się dzieje po rozpatrzeniu przez sąd wniosku o zabezpieczenie?
Wniosek o udzielenie zabezpieczenia powództwa może przynieść następujące wyniki:
- sąd udzieli zabezpieczenia.
- sąd oddali wniosek.
Udzielenie zabezpieczenia powoduje wstrzymanie płatności rat kredytu. Co warto zapamiętać – nie oznacza to jednak możliwości dowolnego dysponowania tymi środkami. Dzieje się tak dlatego, że postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia w każdym czasie do czasu prawomocności wyroku może zostać zmienione. Dlatego bardzo ważne jest, aby środki z rat tzw. zabezpieczonych frankowicze odkładali na koncie, aby w razie zmiany okoliczności i upadku zabezpieczenia być w stanie zapłacić raty, które w okresie zabezpieczenia były zawieszone.
Frankowicze – czy warto złożyć wniosek o zabezpieczenie powództwa?
Udzielenie takiego zabezpieczenia jest rozwiązaniem pożądanym przez wielu frankowiczów, którzy dzięki niemu mogą spokojnie oczekiwać na zakończenie swojej sprawy sądowej i nie muszą w tym czasie uiszczać comiesięcznych rat, często tak bardzo obciążających ich rodzinny budżet.
Rozwiązanie takie może się jawić również jako korzystne, ze względu na czas trwania spraw sądowych. Czas trwania postępowania w sprawie frankowej w województwie śląskim możemy oszacować średnio na 2 lata w pierwszej instancji. Czas ten ostatecznie warunkuje jednakże wiele czynników, między innymi : sędzia do którego trafi sprawa, metoda prowadzenia procesu przez danego sędziego, liczba spraw przypisanych do danego sędziego czy organizacja pracy w konkretnym sądzie.
Zastanawiasz się czy w Twoje sprawie będzie możliwe złożenie wniosku o zabezpieczenie powództwa i zawieszenie płatności rat na czas trwania postępowania? Skorzystaj z bezpłatnej analizy umowy kredytowej i sprawdź, jak możemy Ci pomóc.
Autor: Adwokat Izabela Kulawik, Redakcja: Olga Łukasiewicz