Jesteś konsumentem i zawarłeś umowę o kredyt indeksowany lub denominowany do franka szwajcarskiego? Postanowienia Twojej umowy mogą być nieważne. Skontaktuj się ze sprawdzoną kancelarią frankową w Katowicach. Doświadczony w sprawach frankowych prawnik dokona analizy umowy frankowej i odpowie na pytanie, czy przysługują Ci roszczenia wobec banku. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakich korzystnych rozwiązań możesz oczekiwać, jeśli sąd uzna unieważnienie umowy kredytu frankowego.
Niedozwolone postanowienia w umowach
Znaczna większość umów o kredyt hipoteczny indeksowany lub denominowany do waluty obcej zawierała tzw. postanowienia abuzywne. Wiele banków obciążyło frankowiczów nieograniczonym ryzykiem wzrostu kursu CHF, a co więcej, sposób ustalania tych kursów nie był przedstawiany kredytobiorcom frankowym. Zawarcie w umowie frankowej z konsumentem postanowień niedozwolonych czyni te postanowienia bezskutecznymi wobec kredytobiorców. Oznacza to, że frankowicze nie będą związani treścią takich postanowień.
Unieważnienie umowy kredytu frankowego
Postanowienia abuzywne nie mogą funkcjonować w ramach umowy między bankiem a frankowiczem. Ocena skutku zawarcia w umowie kredytu frankowego takich zapisów należy do sądów powszechnych. Sąd rozpoznający sprawę frankową może m.in.:
- unieważnić umowę,
- odfrankowić umowę.
Unieważnienie umowy kredytu jest oczywiście rozwiązaniem najkorzystniejszym dla kredytobiorcy. Rozstrzygnięcie to preferują Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz Sąd Najwyższy. Wyroki ustalające nieważność umowy stanowią przeważającą większość orzeczeń w sprawach frankowych. Rozwiązanie to wiąże się z szeregiem pozytywnych skutków.
Unieważnienie umowy kredytu – korzyści:
- Umowa kredytu będzie traktowana tak, jakby nigdy nie została zawarta.
- Jeśli spłaciłeś już kwotę równą lub wyższą od kwoty kapitału kredytu, z chwilą uprawomocnienia się wyroku możesz przestać płacić dalsze raty kredytu. Bank zwróci na Twoją rzecz nadpłatę, czyli wszystkie środki, które przewyższają kapitał kredytu.
- Jeśli jeszcze nie spłaciłeś kwoty stanowiącej równowartość wypłaconego kredytu, dopłacisz jedynie pozostałą różnicę, bez dodatkowych kosztów.
- Bank nie będzie mógł żądać zwrotu innych kwot niż kapitał kredytu. Oznacza to, że kredytodawcy nie przysługują odsetki od kredytu, koszty powstałe w związku z odniesieniem kredytu do CHF i opłaty okołokredytowe,
- Możesz także uzyskać zwrot kosztów postępowania, m.in. opłaty sądowej od pozwu, kosztów zastępstwa procesowego i innych wydatków poniesionych w sprawie.
- Sąd może Ci również przyznać dodatkowe świadczenie w postaci odsetek za opóźnienie za okres, w którym bank odmawiał uznania umowy za nieważną.
Odfrankowienie umowy kredytowej
Unieważnienie umowy kredytu nie jest jedynym rozwiązaniem sprawy frankowej. W niektórych przypadkach sąd może odfrankowić umowę. Oznacza to, że umowa będzie nadal obowiązywać, ale sąd usunie z niej zapisy odnoszące się do franka szwajcarskiego. Jest to również rozwiązanie korzystne.
Sąd stwierdzi, w jakiej wysokości bank powinien był ustalić raty kredytu. Otrzymasz wówczas zwrot różnicy pomiędzy kwotą wpłaconą do banku a kwotą należną bankowi z tytułu umowy pozbawionej indeksacji do franka szwajcarskiego. Możesz wtedy, wedle wyboru, zaliczyć powstałą nadpłatę na poczet spłaty kredytu bądź ją zatrzymać. W przyszłości bank będzie obliczał wysokość raty według nowych zasad ustalonych przez sąd. W końcowym efekcie Twój kredyt będzie tańszy, a Ty możesz otrzymać zwrot kosztów postępowania sądowego oraz odsetek za okres, w którym bank odmawiał spełnienia Twoich roszczeń.
Unieważnienie umowy kredytu – Kancelaria Katowice
Powyższe stwierdzenia dotyczą nie tylko kredytów frankowych, ale także umów o kredyt hipoteczny powiązany z innymi walutami obcymi, np. euro czy dolarami. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o przysługujących Ci prawach – nie czekaj. Skontaktuj się z kancelarią frankową Żurawiecka Krajewska i Wspólnicy w Katowicach i powierz prowadzenie sprawy kredytowej specjalistom. Postarają się oni o unieważnienie umowy kredytu lub inne korzystne rozwiązanie Twojej sytuacji.
Autor: radca prawny Katarzyna Witt-Życińska; redakcja: Marta Buks