Klienci Banku BPH SA, w ostatnim czasie masowo występują na drogę postępowań sądowych, dążąc do unieważnienia swoich kredytów i rozliczenia się z bankiem. W odpowiedzi na to, Bank BPH SA jako jeden z ostatnich banków zaczął oferować swoim Klientom rozmaite propozycje ugodowe, w celu rozwiązania konfliktów polubownie. Czy ugoda z Bankiem BPH SA jest korzystna dla frankowicza?
Czym jest ugoda z bankiem i kiedy może zostać zawarta ?
Ugoda z bankiem jest formą polubownego rozwiązania sporu między stronami. W przypadku ugody frankowej zawieranej z Bankiem BPH SA oznacza ona zawarcie porozumienia między bankiem a kredytobiorcą, które ma na celu zmianę warunków kredytu frankowego. Może być ona zawarta zarówno przed wytoczeniem sprawy na drogę sądową jak i w trakcie postępowania sądowego. Większość ugód z bankiem polega na przekształceniu kredytów CHF na kredyty w złotówkach. Co istotne, należy pamiętać, iż zawarcie ugody z bankiem oznacza ostateczne zrzeczenie się wszelkich przyszłych roszczeń wobec banku.
Czy ugoda z Bankiem BPH SA jest korzystna dla frankowicza?
Bank BPH SA przesyłając swoim Klientom propozycje ugód, dołącza do nich wiele dokumentów, dzięki którym przekonuje, iż prezentowane warunki ugodowe z ekonomicznego punktu widzenia są korzystne dla frankowicza. Dodatkowo, bank wskazuje w nich na szereg ustępstw jakie poczyni zawierając ugodę z kredytobiorcą.
W ocenie Kancelarii Żurawiecka, Krajewska i Wspólnicy, aby Klient Banku BPH mógł podjąć świadomą i przemyślaną decyzję w zakresie ewentualnego zawarcia ugody z bankiem, powinien móc zapoznać się zarówno z korzyściami jakie niesie zawarcie ugody, jak i korzyściami płynącymi z prawomocnego wyroku unieważniającego umowę z bankiem. Dlatego każdorazowo kluczowa jest analiza umowy kredytowej i indywidualnej sytuacji frankowicza.
Ugoda z bankiem – jakie warunki proponuje Bank BPH ?
Większość propozycji ugodowych oferowanych przez Bank BPH SA opiera się na przekonwertowaniu kredytu z CHF na PLN, oprocentowanym historyczną stawką referencyjną WIBOR do której dodana jest średnia marża rynkowa dla kredytów złotowych, które były udzielane w okresie udzielania kredytu indeksowanego. W efekcie po dokonaniu przeliczeń spłat dokonanych przez frankowicza, albo bank zwraca kredytobiorcy nadpłatę, albo frankowicz zobowiązany jest po podpisaniu ugody do jednorazowej spłaty pozostającego zadłużenia.
Bank BPH SA niekiedy zgadza się na negocjowanie warunków ugody z frankowiczem, innym razem jednak proponuje niekorzystne warunki, które są niezgodne z obecną linią orzeczniczą, bowiem zgodnie z wyrokami TSUE to bank powinien zwrócić nadpłacone pieniądze frankowiczom wraz z należnymi im odsetkami.
Co jest korzystniejsze: ugoda z bankiem czy wyrok ustalający nieistnienie umowy kredytu ?
Pomimo, iż Bank BPH SA nieustannie zalewa frankowiczów propozycjami ugodowymi, dzięki którym próbuje przekonać ich do zakończenia sporów sądowych, propozycje banku wciąż nie są korzystne dla kredytobiorców. Warto podkreślić, że żadna ugoda nie zapewni frankowiczom korzyści, które byłyby porównywalne z prawomocnym orzeczeniem o nieważności umowy kredytowej.
Rozważając zawarcie ugody z Bankiem BPH SA, należy przede wszystkim mieć na uwadze statystyki dot. toczących się postępowań, które jednoznacznie wskazują, iż obecnie kredytobiorcy posiadający kredyty we frankach szwajcarskich wygrywają w sądach w aż 99% przypadków. Zarówno ugoda z bankiem, jak i postępowanie sądowe w sprawie frankowej posiadają wady i zalety. W tym drugim przypadku czynnikiem, który może zniechęcać frankowiczów jest długi czas trwania postępowania.
Jednak przed podjęciem decyzji w sprawie dotyczącej kredytu we frankach warto skorzystać z bezpłatnej analizy umowy kredytowej i indywidualnej sytuacji frankowicza. Na tej podstawie pełnomocnik może zaproponować optymalną strategię działania w danej sprawie.
Otrzymałeś propozycję ugody z bankiem, a może zastanawiasz się czy warto skierować swoją sprawę do sądu? Skorzystaj z bezpłatnej analizy umowy kredytowej i sprawdź, jakie rozwiązanie będzie korzystne w Twojej sytuacji.
autor: Adwokat Monika Ćwik-Matoga, redakcja: Olga Łukasiewicz