W ostatnim czasie w przestrzeni medialnej coraz częściej pojawia się zagadnienie sankcji kredytu darmowego (SKD). Jest to instytucja prawna uregulowana w art. 45 ustawy o kredycie konsumenckim z 12 maja 2011 roku, która obowiązuje od 18 grudnia 2011 roku. Stanowi ona instrument ochrony kredytobiorcy jako uczestnika rynku finansowego w relacji z instytucją rynku finansowego, np. bankiem udzielającym kredytów. Tym samym sankcja kredytu darmowego pozbawia kredytodawcę zysku, z wyłączeniem kosztów zabezpieczenia umowy. Ma to miejsce wówczas, gdy bank narusza obowiązki wynikające z tej ustawy.
Sprawa o SKD krok po kroku
Pierwszym krokiem w sprawie, w której stosowana jest sankcja kredytu darmowego, jest złożenie kredytodawcy oświadczenia ze wskazaniem naruszeń przepisów ustawy. W razie odmowy banku co do uznania roszczeń kredytobiorcy pozostaje skierowanie sprawy na drogę sądową. W tym miejscu warto zaznaczyć, że dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Przygotuje on niezbędne załączniki do pozwu oraz argumentację w jego treści.
Sankcja kredytu darmowego – nakaz zapłaty
Podczas rozpoznawania sprawy, której podstawą jest sankcja kredytu darmowego, sąd może wydać nakaz zapłaty. Jak wskazuje nazwa, sąd nakazuje pozwanemu bankowi zapłatę kwoty żądanej w pozwie wraz z odsetkami za opóźnienie i kosztami procesu. Termin wypłaty to dwa tygodnie od jego doręczenia. Jednocześnie w tym terminie pozwany bank może wnieść do sądu sprzeciw od nakazu zapłaty. Jeśli tego nie zrobi, to nakaz zapłaty ma skutki prawomocnego wyroku. Niemniej aktualnie banki korzystają z możliwości zaskarżenia nakazów zapłaty i dlatego się do nich nie stosują.
Jak przebiega postępowanie sądowe w sprawach SKD?
W związku z powyższym sprawa trafia do rozpoznania w trybie procesowym, w którym sąd przeprowadza postępowanie dowodowe. Oprócz dokumentów znajdujących się w aktach sprawy sąd może zasięgnąć opinii biegłego sądowego celem wyliczenia roszczenia. Zdarza się też, że zechce przesłuchać kredytobiorcę na okoliczności związane z zawarciem umowy kredytowej. Po przeprowadzeniu postępowania dowodowego sąd wydaje wyrok, w którym rozstrzyga sprawę dotyczącą sankcji kredytu darmowego.
Sankcja kredytu darmowego – ile trwa postępowanie sądowe?
Czas trwania postępowania sądowego w pierwszej instancji zależy od ilości materiału dowodowego w sprawie i czasu oczekiwania na termin rozprawy. Ponadto znaczenie ma, czy wyrok zostanie zaskarżony i czy tym samym uprawomocni się dopiero po postępowaniu odwoławczym. Zatem sprawa sądowa z tytułu sankcji kredytu darmowego może trwać po kilka miesięcy w każdej instancji.
Sankcja kredytu darmowego daje szansę na zwrot prowizji bankowej i innych kosztów kredytu konsumenckiego. Jest to duże odciążenie finansowe dla kredytobiorcy. W sprawach kredytowych warto skorzystać z pomocy doświadczonych ekspertów. Zespół Kancelarii Żurawiecka, Krajewska i Wspólnicy oferuje profesjonalną analizę i prowadzenie spraw związanych z SKD. Skontaktuj się z nami, a zajmiemy się Twoją sytuacją kredytową.
Autor: radca prawny Michał Gołębiowski; redakcja: Marta Buks