Najczęściej można napotkać informacje o tzw. kredytach frankowych. Warto jednak zauważyć, że również w umowach denominowanych lub indeksowanych do kursu innych walut niejednokrotnie zamieszczano niedozwolone postanowienia. Choć największą popularnością cieszyły się kredyty frankowe, to nie brakowało kredytów powiązanych z euro lub dolarem amerykańskim. Waluty te były przedstawiane jako stabilne i godne zaufania. Kredyty z nimi powiązane polecano jako korzystna alternatywa dla droższych kredytów złotówkowych. Kredyt w euro lub dolarach – co powinien wiedzieć kredytobiorca?
Czy można unieważnić kredyt w euro lub dolarach?
Kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyty powiązane z EUR lub USD także mogą liczyć na ich unieważnienie. Umowy zawierane przez banki były sporządzane na wzorcach formularzy stosowanych we wszystkich umowach o kredyty denominowane lub indeksowane. Podobnie jak w przypadku popularnych kredytów frankowych, banki nie informowały swoich klientów o zagrożeniach związanych z zawarciem tego rodzaju umów.
Kiedy można unieważnić kredyt EUR / USD?
Najczęściej za niedozwolonym charakterem postanowień umowy o kredyt hipoteczny powiązany z walutą obcą przemawiają następujące okoliczności:
- obciążenie kredytobiorcy nieograniczonym ryzykiem kursowym;
- stosowanie dwóch mierników wartości w postaci kursu sprzedaży do przeliczenia rat kredytu, zaś kursu kupna do przeliczenia kapitału kredytu i ustalenia wysokości zobowiązania pozostałego do spłaty;
- odwoływanie się przez bank do kursu walut ustalanego jednostronnie przez bank.
Kredyt we frankach a kredyt w innych walutach
Jak już wspomniano, przeważająca większość umów o kredyt hipoteczny była sporządzana na formularzu stosowanym przez poszczególne banki. Tak też miało miejsce w przypadku umów powiązanych nie tylko z CHF, ale też z innymi walutami obcymi. Mechanizm zawarty w kredytach frankowych w zasadzie niczym się nie różni od kredytów powiązanych z pozostałymi walutami. Kredyt w euro lub dolarach również cechował brak możliwości negocjacji warunków umowy. Umowy sporządzane były na gotowym wzorze opracowanym jednostronnie przez bank. Zmianie ulegała jedynie waluta, do której kredyt był indeksowany lub denominowany. Inne zapisy umowy były niemal identyczne z tymi stosowanymi w umowach frankowych.
Prawa kredytobiorcy CHF, EUR, USD
Kredytobiorcy zaciągającemu kredyt w euro lub dolarach przysługują takie same prawa, co frankowiczowi. Jeśli zatem zawarłeś umowę o kredyt indeksowany lub denominowany do waluty obcej, skontaktuj się z kancelarią prawną Żurawiecka, Krajewska i Wspólnicy w Katowicach. Eksperci od spraw frankowych zajmą się także kredytami w pozostałych walutach. Analiza umowy jest bezpłatna, a prawnicy wskażą Ci właściwą drogę postępowania.
Kredyt w euro lub dolarach – pomoc prawna
Po wstępnej weryfikacji sprawy do banku kieruje się reklamację zawierającą wezwanie do zapłaty należnych Ci kwot. Reklamacja otwiera drogę do dochodzenia praw w sądzie. Proces sądowy może wydawać się skomplikowany i budzić różne wątpliwości. Dlatego też warto skorzystać ze wsparcia prawnika od spraw kredytów powiązanych z walutą obcą. Pomoże Ci on odpowiednio przygotować się do procesu i będzie służył wsparciem aż do ostatecznego rozliczenia z bankiem. Zwiększa to szanse na uzyskanie korzystnego orzeczenia.
Ugoda z bankiem a orzeczenie sądu
Prawnicy mogą wesprzeć kredytobiorcę także w negocjacjach ugodowych i zweryfikują zapisy ewentualnego porozumienia z kredytodawcą. Warto zauważyć, że propozycje ugody z bankiem pojawiają się zazwyczaj dopiero po wytoczeniu powództwa. Doświadczenie pełnomocnika w negocjacjach pozwoli więc uzyskać atrakcyjne warunki.
Podkreślić jednak należy, że orzeczenie sądowe może okazać się jeszcze korzystniejsze. Prawomocny wyrok rozwieje wątpliwości co do ważności umowy. Sąd unieważniając kredyt w euro lub dolarach zasądza na rzecz kredytobiorcy zwrot wszystkich środków wpłaconych do banku bądź zwrot kwoty przewyższającej wartość kapitału kredytu. Najczęściej konsument otrzymuje dodatkowe należności w postaci odsetek za opóźnienie w zapłacie należnych mu kwot, a także zwrot kosztów postępowania.
Kredyt w euro lub dolarach – podsumowanie
Kredyt w euro lub dolarach jest rozpatrywany prawnie tak, jak kredyt frankowy. Jeśli posiadasz zobowiązanie finansowe w walucie obcej, zgłoś się do Kancelarii Żurawiecka, Krajewska i Wspólnicy w Katowicach i sprawdź swoją umowę. Istnieje duża szansa, że jest ona nieważna, a dzięki nam możesz uzyskać przysługującą Ci ochronę prawną.
Autorka: radca prawny Katarzyna Witt-Życińska; redakcja: Marta Buks