fbpx

Kredytobiorców, którzy zdecydowali się pozwać bank wciąż przybywa, a obecnie w sądach toczy się około 200 tys. postępowań dotyczących kredytów indeksowanych lub denominowanych do franka szwajcarskiego. Przyczyniło się do tego wiele czynników, między innymi korzystne orzecznictwo sądowe – frankowicze wygrywają blisko 99% spraw w II instancji. Jakie banki pozywają frankowicze w Katowicach? Jak wygląda postępowanie sądowe w sprawie frankowej toczące się w Katowicach lub innych sądach na Śląsku?

Frankowicze wygrywają w sądach

Od dłuższego czasu wyraźnie widać, że zarówno sądy krajowe, jak i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stoją po stronie frankowiczów, którzy wygrywają blisko 97% spraw w I instancji i blisko 99% w II instancji. Ponadto wciąż większość orzeczeń dotyczy unieważnienia umowy kredytowej. Pozostaje jeszcze kwestia wzajemnych rozliczeń po otrzymaniu korzystnego orzeczenia w sprawie frankowej. Najczęściej odbywa się ono zgodnie z teorią dwóch kondykcji na podstawie której każda ze stron ma własne roszczenie o zwrot spełnionego świadczenia: bank o zwrot kwoty wypłaconego nominalnie kredytu, a kredytobiorca o zwrot świadczeń spełnionych na rzecz banku.

Nie powstrzymywało to jednak banków od starań o otrzymanie dodatkowych świadczeń od kredytobiorców, o czym świadczyły pozwy składane przeciwko frankowiczom. Dotyczyły one waloryzacji kapitału oraz bezumownego korzystania z niego. Orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z końca ubiegłego roku jednoznacznie wskazały, że bankowi nie należy się dodatkowe wynagrodzenie. Poskutkowało to tym, że coraz częściej banki wycofują swoje powództwa, a jakie banki pozywają frankowicze w Katowicach?

Millenium, PKO, BNP, a może credit agricole? Co z tymi umowami nie tak?

Na przestrzeni lat różne banki były zaangażowane w liczne sprawy sądowe dotyczące kredytów indeksowanych do waluty obcej, w tym franków szwajcarskich. Wśród nich można wymienić między innymi Bank Millenium, PKO BP, mBank czy Credit Agricole.

Podstawą do skierowania roszczeń przeciwko bankowi jest obecność klauzul niedozwolonych, tzw. abuzywnych w umowach kredytowych. Ponadto nasze doświadczenie pokazuje, ze podczas zawierania umów banki często nie wypełniły obowiązku informacyjnego wobec kredytobiorców. Nie zostali oni właściwie poinformowani o ryzyku związanym z zawarciem umowy kredytowej opartej na kursie franka szwajcarskiego.

W wielu przypadkach zarówno mechanizm przeliczeniowy, jak i klauzula dotycząca zmiennej stopy procentowej w umowach kredytowych indeksowanych i denominowanych były wadliwe. Ponadto banki przerzuciły całkowicie ryzyko kursowe na kredytobiorców, umożliwiając sobie jednocześnie kształtowanie kursu na dowolnym poziomie. Obecnie frankowicze masowo dochodzą swoich spraw przed sądami, a liczba postępowań w sprawach frankowych przekroczyła już 200 tys., co więcej tylko w ubiegłym roku do sądów trafiło 90 tys. pozwów, a część z nich to pozwy złożone przez frankowiczów w Katowicach.

frankowicze w Katowicach

Jakie banki pozywają frankowicze w Katowicach?

Wśród banków jakie pozywają frankowicze w Katowicach można wymienić między innymi mBank czy Bank Millenium. Jednak o wiele istotniejsze wydaje się być to przed jakimi sądami toczą się postępowania w sprawach frankowych na śląsku oraz jak długo frankowicze w Katowicach i pozostałych śląskich miastach muszą czekać na finał postępowania w swojej sprawie.

Średni czas postępowania w sprawach frankowych w sądzie pierwszej instancji to około 555 dni. Najkrócej na wyrok czeka się w Suwałkach – 216 dni oraz w Częstochowie – 303 dni. Nieco gorzej wypadają Gliwice, w przypadku których postępowanie sądowe I instancji trwa około 404 dni, ale wciąż daleko do terminów warszawskich, które wynoszą ponad 1000 dni. Obecnie frankowicze są zobowiązani do złożenia pozwu w miejscu swojego zamieszkania, więc nie mogą wybierać sądu ze względu na czas trwania postępowania.

Postępowania II instancji na Śląsku toczą się przed Sądem Apelacyjnym w Katowicach, w przypadku którego czas trwania postępowania wynosi około 574 dni. Tym samym można przyjąć, że frankowicze w Katowicach będą czekać na rozstrzygnięcie w sprawie dotyczącej kredytu frankowego około 3 lat. Należy jednak zauważyć, że w przypadku kredytów we franku każda sprawa podlega indywidualnej analizie, a długość postępowania zależeć będzie od wielu czynników, nie tylko od obłożenia danego sądu.

Dlatego warto wybrać kancelarię, której eksperci nie tylko doskonale znają orzecznictwo dotyczące kredytów frankowych, ale również specyfikę lokalnych sądów. Sąd Okręgowy w Katowicach, Gliwicach, Bielsku-Białej czy Częstochowie nie mają tajemnic przed prawnikami zatrudnionymi w Żurawiecka, Krajewska Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych sp. k., którzy wielokrotnie reprezentowali przed tutejszymi sędziami interesy frankowiczów.

Jeśli masz kredyt we frankach i zastanawiasz się czy w Twojej umowie znajdują się zapisy niedozwolone Skorzystaj z BEZPŁATNEJ analizy umowy, a być może okaże się, że Twoja umowa zawiera klauzule abuzywne.