fbpx

Wygrane w frankowiczów w sądach zachęcają kolejnych kredytobiorców do podjęcia działań przeciwko bankowi. Często szukając kancelarii, której mają powierzyć prowadzenie sprawy związanej z ich kredytem we franku mają wiele pytań dotyczących swojej sytuacji. Jakie pytania najczęściej zadają frankowicze, którzy dopiero zastanawiają się nad wyborem kancelarii specjalizującej się w sprawach frankowych?

Jakie są szanse na wygranie z bankiem w sprawie dotyczącej kredytu frankowego?

Ilość wyroków w sprawach dotyczących kredytów indeksowanych lub denominowanych do franka szwajcarskiego potwierdza, że kredytobiorcy mają realną szansę odzyskać swoje pieniądze od banku. Przy czym warto zauważyć, że nadal przeważająca większość rozstrzygnięć w sprawach frankowych to unieważnienie umowy kredytowej.

Co więcej orzecznictwo zarówno sądów krajowych, jak i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w zakresie spraw frankowych jest mocno ugruntowane i prokonsumenckie. Potwierdzają to chociażby zeszłoroczne wyroki TSUE, który konsekwentnie stoi po stronie frankowiczów.

Ponadto postępowanie sądowe wciąż pozostaje najskuteczniejszym sposobem na odzyskanie przez kredytobiorców wszystkich pieniędzy niesłusznie naliczonych przez bank. Zdarza się, że frankowicze otrzymują propozycję ugody od banków, jednak są one zdecydowanie mniej korzystne.

Ile trwa sprawa frankowa w Katowicach?

Sprawy frankowe toczą się w wielu sądach na terenie całego kraju, a rekordzistami pod względem ilości postępowań są sądy warszawskie, do których trafiała większość postępowań. Jednak niedawna zmiana przepisów wymusiła zmiany w tym względzie. Obecnie frankowicze nie mają wpływu na to do którego sądu okręgowego trafi ich sprawa – sprawa trafia do sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszania kredytobiorcy.

W województwie śląskim jest aktualnie 6 sądów okręgowych: w Bielsku – Białej, w Częstochowie, w Gliwicach, w Katowicach, w Rybniku i w Sosnowcu. Sądy te mogą pochwalić się stosunkowo krótkim czasem trwania postępowania w I instancji. Podczas, gdy średni czas wynosi 555 dni od momentu złożenia pozwu to w Sądzie okręgowym w Bielsku-Białej jest to 410 dni, podobnie w Gliwicach – 404 dni. Najlepiej wypada Sąd Okręgowy w Częstochowie, w przypadku którego średni czas trwania postępowania w I instancji wynosi około 303 dni.

Należy jednak zauważyć, że czas trwania sprawy frankowej ostatecznie warunkuje bowiem wiele czynników, między innymi :

  • sędzia do którego trafi sprawa,
  • metoda prowadzenia procesu przez danego sędziego,
  • liczba spraw przypisanych do danego sędziego
  • czy organizacja pracy w konkretnym sądzie.

Dlatego zdarzają się przypadki, w których postępowanie sądowe kończy się po kilku miesiącach oraz takie, które trwają znacznie dłużej powyżej średniej.

pytania które zadają frankowicze

Czym powinni kierować się frankowicze przy wyborze kancelarii?

Istotnym aspektem przy wyborze kancelarii reprezentującej frankowiczów jest doświadczenie i specjalizacja kancelarii prawnej. Dzięki temu eksperci kancelarii będą mieć wiedzę i umiejętności niezbędne do skutecznego reprezentowania swoich klientów. Prawnicy Kancelarii Żurawiecka, Krajewska i Wspólnicy mogą pochwalić się bogatym doświadczeniem zdobywanym na salach sądowych na terenie śląska.

Dlatego warto wybrać lokalną kancelarię działającą na terenie Śląska. Kancelaria, która działa lokalnie, będzie dobrze zaznajomiona z lokalnymi uwarunkowaniami prawno-finansowymi oraz specyfiką sądów na obszarze Katowic i okolic. Dzięki znajomości lokalnego rynku oraz praktyki sądowej, taka kancelaria będzie w stanie lepiej dostosować swoje strategie do konkretnych potrzeb klienta oraz efektywniej reprezentować interesy frankowiczów w lokalnych sądach.

Wniosek jest jasny – osoby dotknięte problemem kredytów frankowych mają wiele pytań i obaw dotyczących swojej sytuacji finansowej. Dlatego warto szukać pomocy u doświadczonych prawników specjalizujących się w sprawach frankowych.  Skorzystaj z BEZPŁATNEJ analizy sprawy i sprawdź, jak możemy Ci pomóc.