Postępowania sądowe dotyczące kredytów we frankach szwajcarskich toczą się zazwyczaj na terenie sądów okręgowych, a ich przebieg jest wieloetapowy i często czasochłonny. Pierwsza instancja może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat, w zależności od wielu czynników, takich jak liczba dowodów, obecność świadków, czy konieczność przeprowadzenia opinii biegłych, a także sądu przed którym toczy się postępowanie. Ponadto wyrok sądu I instancji często nie kończy się prawomocnym wyrokiem, ponieważ banki zazwyczaj składają apelację, co prowadzi do dalszego postępowania przed sądem II instancji, które może trwać kolejne dwa lata. Jak przebiega postępowanie w sprawie frankowej? Jak długo frankowicze z Katowic muszą czekać na rozstrzygnięcie w swojej sprawie?
Jak przebiega postępowanie w sprawie frankowej?
Kodeks postępowania cywilnego zakłada dwuinstancyjność postępowania sądowego, co oznacza, że po wydaniu wyroku I Instancji, strona niezadowolona z wyroku ma prawo złożyć apelację do sądu wyższej instancji. Z uwagi na obecną linię orzeczniczą sądów w sprawach frankowych, pozwy w takich sprawach składane są obecnie do sądów okręgowych. Na terenie województwa śląskiego będą to sądy: w Częstochowie, Katowicach, Sosnowcu, Rybniku, Gliwicach i Bielsku-Białej.
Ile trwa postępowanie sądowe w I instancji na terenie Śląska?
Długość trwania postępowania sądowego w sprawie frankowej zależy od wielu czynników: od sądu, do którego trafi sprawa, od osoby sędziego referenta, któremu sprawa zostanie przydzielona, a także od innych kwestii, np. czy bank będzie wnioskował o przesłuchanie świadków, czy świadkowie Ci stawią się na pierwszy termin rozprawy czy też będzie potrzeba ustalania ich adresów, czy sąd będzie chciał przeprowadzić dowód z opinii biegłych, czy na pierwszej rozprawie sąd przesłucha powodów – kredytobiorców, czy też takie czynności zaplanuje dopiero na kolejny termin rozprawy, a także wiele innych okoliczności.
W postępowaniach prowadzonych na terenie Śląska dotyczących kredytów frankowych zdarza się, że sąd wyznaczy rozprawę po 5-6 miesiącach od wniesienia pozwu i na tej rozprawie od razu wydawany jest wyrok. Oczywiście niejednokrotnie czasem postępowanie trwa znacznie dłużej, z przyczyn wskazanych powyżej.
Z danych dostępnych Kancelarii Żurawiecka, Krajewska i Wspólnicy wynika, że średni czas postępowania w sprawach frankowych przed sądami I instancji wynosi dla Częstochowy oraz Sosnowca 303 dni, a więc kończy się przed upływem roku, natomiast w Gliwicach jest to już 404 dni. Jest to jednak bardzo dobry wynik, zwłaszcza porównując do czasu trwania postępowania w sprawie frankowej na terenie Warszawy, gdzie termin ten przekracza 1100 dni.
Należy jednak zauważyć, że postępowanie sądowe rzadko kończy się na wyroku Sądu Okręgowego. Z reguły, w przypadku orzeczenia przez Sąd I instancji o nieważności umowy kredytu i zasądzenia na rzecz kredytobiorcy zwrotu wszystkich świadczeń w postaci rat kapitałowo-odsetkowych uiszczanych na rzecz banku w okresie wykonywania umowy, Bank decyduje się na wniesienie apelacji od takiego wyroku.
Ile bank ma czasu na złożenie apelacji w sprawie frankowej?
Złożenie apelacji w sprawie frankowej zasadniczo powinno być poprzedzone uzyskaniem pisemnego uzasadnienia wyroku. Bank w terminie tygodnia od ogłoszenia wyroku składa wniosek o sporządzenie pisemnego uzasadnienia wyroku. Gdy uzasadnienie wyroku zostanie sporządzone, co w praktyce trwa nawet kilka miesięcy, Bank w ciągu dwóch tygodni od otrzymania uzasadnienia wyroku ma możliwość wniesienia apelacji.
Sąd, który wydał wyrok I instancji, weryfikuje, czy apelacja spełnia warunki formalne określone w kodeksie postępowania cywilnego, czy została wniesiona w terminie i czy została prawidłowa opłacona. Jeśli apelacja odpowiada tym wymaganiom, zostaje przesłana wraz z aktami do sądu wyższego rzędu, czyli zazwyczaj w sprawach frankowych, do sądu apelacyjnego (na terenie województwa śląskiego będzie to Sąd Apelacyjny w Katowicach).
Ile trwa postępowanie sądowe w II instancji na terenie Śląska?
W Sądzie Apelacyjnym przewodniczący wydziału po otrzymaniu akt sprawy frankowej wraz z apelacją dokonuje ponownej kontroli formalnej wniesionego środka zaskarżenia. Jeśli apelacja spełnia wszelkie wymogi formalne i fiskalne, jej odpisy są doręczane pozostałym stronom postępowania, które mają możliwość wniesienia w terminie dwóch tygodni pisemnej odpowiedzi na apelację. Następnie akta sprawy przekazywane są wylosowanemu sędziemu referentowi, który wyznacza termin rozprawy. Z uwagi na duży wpływ spraw frankowych, czas oczekiwania na rozpoznanie sprawy może wynieść nawet około 2 lat. W sądzie Apelacyjnym w Katowicach jest to średnio 574 dni.
Warto podkreślić, że od zasądzonego roszczenia o zapłatę przez cały czas są naliczane odsetki, w wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie, których wysokość jest ogłaszana obwieszczeniem Ministra Sprawiedliwości w Monitorze Polskim, obecnie od października 2023r. wysokość odsetek ustawowych za opóźnienie wynosi 11,25% w stosunku rocznym.
Rozpoznanie apelacji z reguły następuje na rozprawie apelacyjnej, podczas której apelujący i strona przeciwna prezentują swoje stanowiska w sprawie. Postępowanie dowodowe przed sądem II instancji ma ograniczony charakter: rzadko zdarza się, że Sąd uzupełnia materiał dowodowy o przesłuchanie stron czy świadków. Wyrok sądu apelacyjnego jest prawomocny z momentem jego ogłoszenia.
Sprawy frankowe to skomplikowane i długotrwałe procesy, które wymagają wiedzy i doświadczenia prawniczego. Każda sprawa jest inna, a skuteczna walka o swoje prawa może znacząco wpłynąć na Twoją sytuację finansową. Jeśli zastanawiasz się nad złożeniem pozwu lub chcesz dowiedzieć się więcej o swoich możliwościach, skontaktuj się z naszą Kancelarią. Oferujemy bezpłatną analizę Twojej umowy kredytowej oraz kompleksową pomoc na każdym etapie postępowania. Nie czekaj – zrób pierwszy krok w kierunku ochrony swoich interesów już dziś!
Autor: Adwokat Ewa Kiszka-Piecha, Redakcja: Olga Łukasiewicz