Koniec ubiegłego roku obfitował w orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylne frankowiczom. Jednak nie tylko TSUE konsekwentnie stoi po stronie kredytobiorców, co potwierdzają między innymi statystyki przygotowane przez Kancelarię wchodzącą w skład Grupy Kapitałowej Votum: w ubiegłym roku zapadło blisko 16,5 tys. wyroków dotyczących kredytów frankowych, przy czym niemal 16 tys. było korzystne dla kredytobiorców. Frankowicze wygrywają w sądach – dlaczego tak się dzieje?
Wyrok CHF – wygrane sprawy frankowe
Tematyka dotycząca kredytów we franku już od dłuższego czasu wzbudza wiele emocji. Zapoczątkował to wzrost kursu franka szwajcarskiego w stosunku do złotego, przez co wielu frankowiczów znalazło się w trudnej sytuacji. Tymczasem ilość wyroków, jaka w ostatnim czasie zapada w sprawach frankowych potwierdza, że kredytobiorcy mają realną szansę odzyskać swoje pieniądze od banku. Z pewnością jest to jeden z czynników, który wpływa na to, że coraz więcej frankowiczów decyduje się podjąć walkę z bankiem i skierować swoją sprawę do sądu.
W 2023 roku frankowicze wygrali 97% spraw, to podobny odsetek wyroków, jak w latach poprzednich. Przy czym warto zauważyć, że znacząco wzrosła ilość wyroków wydanych przez sądy w sprawach frankowych. W przypadku drugiej instancji był to wzrost o 106% w stosunku do 2022 roku, w którym sądy orzekły w ponad 3 tys. spraw frankowych. Tym samym stwierdzenie, że frankowicze wygrywają w sądach jest jak najbardziej prawdziwe. Natomiast przeważającym rozstrzygnięciem wciąż pozostaje unieważnienie umowy kredytowej.
Unieważnienie czy odfrankowienie
W przypadku spraw frankowych zdecydowana większość rozstrzygnięć dotyczy unieważnienia umowy kredytowej, czyli sytuacji w przypadku której umowa jest traktowana tak jakby nigdy nie została zawarta. Tym samym nie wywołuje skutków prawnych zarówno teraz jak i w przyszłości.
Alternatywnym postępowaniem jest odfrakowienie umowy kredytowej. Jest ono stosowane tylko w sytuacji, gdy będzie ono korzystniejsze dla frankowicza od unieważnienia. Zależy to od oceny indywidualnej oceny kredytobiorcy, ale w uproszczeniu można przyjąć, że sprawdzi się w przypadku tych frankowiczów, którzy wciąż spłacają swoje kredyty, a saldo ich zadłużenia jest wysokie. Tym samym odfrankowienie dotyczy zaledwie niewielkiego procenta spraw frankowych i to unieważnienie jest zdecydowanie korzystniejsze dla kredytobiorców.
Frankowicze wygrywają w sądach na Śląsku
W przypadku spraw frankowych można przyjąć, że linia orzecznicza jest ukształtowana i sprzyja konsumentom. Co więcej wyraźnie ujednoliciła się w ciągu ostatnich kilku lat. Dlatego też choć ugoda może pozornie wydawać się rozwiązaniem korzystnym dla frankowiczów to w przypadku kredytów hipotecznych indeksowanych czy denominowanych do franka szwajcarskiego wypada znacznie gorzej niż prawomocny wyrok sądu. Zwłaszcza w przypadku osób, które dokonały dużych nadpłat kapitału. Jest to dodatkowa wartość, którą frankowicz straciłby decydując się na zawarcie ugody. Ponadto w przypadku ugody kredytobiorca zrzeka się jakichkolwiek dalszych roszczeń w przyszłości. Tym samym ścieżka sądowa wciąż pozostaje najbardziej skuteczna, potwierdza to też fakt, że frankowicze wygrywają w sądach zdecydowaną większość spraw.
Jesteśmy ekspertami w prowadzeniu spraw związanych z kredytami we franku szwajcarskim. Prawnicy tworzący zespół Kancelarii Żurawiecka, Krajewska i Wspólnicy od lat skutecznie reprezentują frankowiczów przed sądami w Katowicach, Częstochowie, Gliwicach czy Bielsko-Białej. Doskonale znamy nie tylko orzecznictwo dotyczące kredytów frankowych, ale również specyfikę lokalnych sądów.