Ugoda z bankiem, szczególnie w przypadku sporów związanych z kredytami indeksowanymi lub denominowanymi wzbudza duże zainteresowanie, zwłaszcza wśród frankowiczów poszukujących szybkiego i polubownego zakończenia sprawy. Współczesne realia prawne dotyczące spraw frankowych, skłaniają wielu kredytobiorców do rozważenia zawarcia ugody jako alternatywy dla długotrwałego i kosztownego procesu sądowego. Niniejszy artykuł przedstawia kluczowe aspekty zawarcia ugody z bankiem PKO BP SA, wskazując na jej zalety, wady oraz elementy, które warto wziąć pod uwagę podczas analizy umowy kredytowej.
Ugoda z bankiem PKO BP – co warto wiedzieć?
Ugoda z bankiem to umowa między kredytobiorcom a bankiem. jej głównym zadaniem jest polubowne rozwiązanie sporu. Co istotne może zostać zawarta zarówno przed wytoczeniem powództwa, jak i w trakcie procesu.
Warunki zaproponowane w ugodzie przez bank będą różnić się w zależności od treści umowy kredytowej oraz indywidualnej sytuacji frankowicza, a także banku. W przypadku ugody z bankiem PKO BP SA najczęściej można znaleźć zapisy dotyczące zagadnień takich jak:
- Redukcja zadłużenia – bank może przedstawić frankowiczowi propozycję polegającą na zmniejszeniu salda zadłużenia. Jednak wciąż konieczna będzie kontynuacja spłaty zadłużenia wobec banku.
- Zmiana warunków spłaty kredytu frankowego – bank może przedstawić propozycję przeliczenia kredytu w taki sposób, jak gdyby od początku był kredytem złotowym oprocentowanym stawką WIBOR.
- Umorzenie części długu – bank może zgodzić się na umorzenie części długu oraz na wypłatę dodatkowej kwoty na rzecz frankowicza.
Jednak niezależnie od warunków zaproponowanych w ugodzie frankowej należy zwrócić uwagę na dwie kwestie. W sytuacji, gdy kredytobiorcy zdecydują się na skierowanie swojej sprawy do sądu w zdecydowanej większości przypadków takie postępowania kończą się unieważnieniem umowy kredytowej. Jest to rozstrzygnięcie bardzo korzystne dla frankowicza, ponieważ nie musi on kontynuować spłaty kredytu, ponieważ unieważnioną umowę traktuje się tak jakby nigdy nie obowiązywała. Pozostaje tylko kwestia rozliczenia się z bankiem. W przypadku ugody z bankiem takie rozwiązanie nie ma miejsca.
Drugą kwestią istotną z punktu widzenia kredytobiorcy jest to, że w przypadku zawarcia ugody z bankiem frankowicz zrzeka się wobec niego wszelkich roszczeń. Również tych, które mogłyby pojawić się w przyszłości.
Ugoda z bankiem – krok po kroku
Pierwszym krokiem w postępowaniu dotyczącym kredytu frankowego jest zawsze analiza umowy kredytowej oraz indywidualnej sytuacji kredytobiorcy. To na tej podstawie prawnik może zaplanować dalsze działania w sprawie.
Niekiedy zdarza się, że kredytobiorca otrzymał propozycję ugody z bankiem, takie sytuacje mają miejsce zarówno, gdy frankowicz jeszcze nie poczynił żadnych działań w związku ze swoim kredytem frankowym, jak i wówczas, gdy w sprawie już toczy się postępowanie sądowe. W zależności od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy może się okazać, że w jego przypadku warto rozważyć zawarcie ugody z bankiem. Warto wówczas zwrócić się do kancelarii prawnej specjalizującej się w sprawach dotyczących kredytów indeksowanych lub denominowanych do franka szwajcarskiego, która w imieniu kredytobiorcy skontaktuje się z bankiem i zadba, aby jego interesy zostały właściwie zabezpieczone.
Tak jak wspominaliśmy, ugoda z bankiem może zostać zawarta na różnym etapie postępowania, dlatego możemy wyróżnić dwa rodzaje ugody:
- ugoda pozasądowa – będzie miała zazwyczaj miejsce zanim kredytobiorcy złożą pozew, jak również zanim podejmą jakiekolwiek czynności w sprawie. Może być przedstawiona w ramach odpowiedzi na reklamacje;
- ugoda sądowa – będzie miała miejsce w ramach postępowania sądowego. Po porozumieniu się stron co do treści ugody należy poinformować Sąd celem wyznaczenia terminu rozprawy oraz przekazać mu treść ugody, której podpisanie ma miejsce na rozprawie.
Czy ugoda frankowa może być korzystna dla frankowicza?
Zarówno postępowanie sądowe w sprawie frankowej, jak i ugoda z bankiem mają zarówno wady, jak i zalety. Do niewątpliwych korzyści płynących z zawarcia ugody frankowej należy znaczna oszczędność czasu, niestety oczekiwanie na wyrok CHF może potrwać nawet kilka lat.
Kolejnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę rozważając zawarcie ugody z bankiem jest elastyczność. Warunki ugody powinny być dostosowane do indywidualnej sytuacji kredytobiorcy.
Natomiast w przypadku postępowań toczących się przed sądem warto zaznaczyć, że aktualne orzecznictwo, zarówno sądów powszechnych, jak i TSUE jest niezwykle korzystne dla frankowiczów. Kredytobiorcy nie tylko wygrywają zdecydowaną większość spraw, ale również dokonują rozliczenia z bankiem w oparciu o teorię dwóch kondykcji, co jest rozwiązanie korzystnym.
Ugoda z bankiem PKO BP SA – podsumowanie
Zawarcie ugody z bankiem może być korzystnym rozwiązaniem, pozwalającym zaoszczędzić czas, a także uniknąć ryzyka związanego z niepewnym wynikiem postępowania sądowego. Ważne jest jednak, aby przed podjęciem decyzji o zawarciu ugody dokładnie przeanalizować warunki proponowane przez bank oraz skonsultować się z prawnikiem, który pomoże w wynegocjowaniu jak najlepszych zapisów umowy. Współczesne orzecznictwo daje duże szanse na korzystne rozstrzygnięcia dla kredytobiorców, ale każda sprawa wymaga indywidualnego podejścia.
Otrzymałeś propozycję ugody z bankiem, a może zastanawiasz się czy warto skierować swoją sprawę do sądu? Skorzystaj z bezpłatnej analizy umowy kredytowej i sprawdź, jakie rozwiązanie będzie korzystne w Twojej sytuacji.
autor: Julia Gajos, redakcja: Olga Łukasiewicz