fbpx

Renta jest świadczeniem pieniężnym mającym na celu naprawienie szkody, do którego wypłaty będzie zobowiązany podmiot odpowiedzialny za zdarzenie. Możemy wyróżnić cztery rodzaje renty: wyrównawczą, z tytułu zwiększonych potrzeb, z tytułu zmniejszonych widoków na przyszłość oraz alimentacyjną. Renta po wypadku – co powinien wiedzieć poszkodowany?

Jaką funkcje pełni renta po wypadku?

Każdy rodzaj renty ma na celu zrekompensowanie innych negatywnych skutków, które powstały w wyniku wypadku. Renta wyrównawcza ma na celu zrekompensowanie poszkodowanemu różnicy między obecnymi dochodami, a uzyskiwanymi przed wypadkiem.

Natomiast jeśli w wyniku zdarzenia doszło u poszkodowanego do całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, co miało wpływ na dotychczas wykonywaną pracę (np. wiązało się ze zmianą stanowiska, zakresem obowiązków czy koniecznością przekwalifikowania) i w wyniku tych zmian uzyskiwane dochody uległy obniżeniu, to poszkodowany może dochodzić renty w wysokości tej różnicy. W sytuacji całkowitej niezdolności do pracy możliwe jest dochodzenie wyrównania różnicy między otrzymywaną rentą z ZUS lub KRUS a wysokością uzyskiwanych dochodów sprzed wypadku.

Zwiększone potrzeby a renta po wypadku

Renta po wypadku z tytułu zwiększonych potrzeb jest świadczeniem obejmującym pokrycie wydatków związanych z leczeniem (w tym opłat za prywatne wizyty lekarskie i dojazdów do placówek medycznych), rehabilitacją, stosowaniem specjalnej diety, zakupem leków oraz innych środków medycznych. W tej kategorii mieszczą się wszystkie stałe wydatki związane z urazami doznanymi w wyniku zdarzenia.

rehabilitacja po wypadku, renta po wypadku

Renta z tytułu zmniejszonych widoków na przyszłość

Renta po wypadku może pełnić szereg funkcji, w zależności od indywidualnej sytuacji poszkodowanego. Może on otrzymać również rentę z tytułu zmniejszonych widoków na przyszłość, przez którą należy rozumieć zmniejszenie lub pozbawienie szansy na uzyskanie w przyszłości określonych dochodów. Dotyczy to sytuacji, w której w wyniku wypadku poszkodowany doznał uszczerbku na zdrowiu, który pozbawił go możliwości realizacji swoich planów majątkowych i zarobkowych.

Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 8 listopada 1977 r., I CR 380/77 „Renta z tytułu zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość kompensuje utratę innych korzyści majątkowych, jakie poszkodowany dzięki indywidualnym właściwościom mógłby przy pełnej sprawności organizmu osiągnąć.” Świadczenie jest to, jest więc ściśle powiązane z realnymi możliwości zarobkowymi jakie poszkodowany posiadał w chwili wypadku.

renta po wypadku, jakie świadczenia otrzyma poszkodowany

Renta po wypadku – czy rodzina poszkodowanego może pobierać świadczenia?

W przypadku świadczeń, jakie może otrzymać osoba poszkodowana w wypadku lub jej bliscy można do nich zaliczyć także inny rodzaj renty. Renta alimentacyjna jest świadczeniem na rzecz najbliższej rodziny (małżonka, dzieci czy rodziców) osoby zmarłej w wyniku wypadku. Uzyskanie tego typu renty wymaga udowodnienia, iż osoba zmarła dostarczała osobie bliskiej środków utrzymania, wskazanie ich wysokości oraz udowodnienie, iż doszło do pogorszenia się sytuacji materialnej osoby bliskiej (poszkodowanego).

Ile wyniesie renta po wypadku?

Świadczenia otrzymywane przez poszkodowanego z ZUS lub KRU mają znaczenie przy wyliczeniu wysokości dochodzonej renty z OC. Ponadto jeśli z upływem czasu miesięczne koszty leczenia ulegną podwyższeniu lub pojawią się dodatkowe poszkodowany może dochodzić podwyższenia zasądzonej (przyznanej) renty. W przypadku renty wyrównawczej w sytuacji znacznej zmiany siły nabywczej pieniądza możliwe jest żądanie waloryzacji renty.

Czym jest konsolidacja renty?

Konsolidacja jest to pewnego rodzaju porozumienie poszkodowanego (uprawnionego) z zobowiązanym do płacenia renty. W drodze tego porozumienia zobowiązany wypłaca jednorazowo uzgodnioną kwotę – będącą wielokrotnością zasądzonej co miesięcznej renty, która ma na celu całkowite wygaśnięcie zobowiązania. Dokonanie oceny czy konsolidacja renty jest korzystna dla klienta powinno być przeprowadzone w każdej sprawie indywidualnie, biorąc pod uwagę okoliczności sprawy takie jak: wielkość uszczerbku na zdrowiu, rokowania na wyleczenie i powrót do sprawności sprzed wypadku, jak również indywidualne potrzeby klienta i jego sytuacja życiowa.

Renta po wypadku to świadczenie pieniężne, które ma na celu naprawienie szkody doznanej w wyniku zdarzenia. Jej rodzaj i wysokość zależy od indywidualnej sytuacji poszkodowanego oraz jego potrzeb. W niektórych przypadkach możliwe jest również skonsolidowanie renty, co może być korzystnym rozwiązaniem, ale wymaga dokładnej analizy. Jeżeli Ty lub ktoś z Twoich bliskich ucierpiał w wypadku i potrzebujesz wsparcia w dochodzeniu należnych świadczeń, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią Żurawiecka, Krajewska i Wspólnicy. Pomożemy Ci w uzyskaniu należnych Ci świadczeń oraz doradzimy, jakie kroki podjąć, aby skutecznie zabezpieczyć Twoje interesy.

Autor: Adwokat Emilia Waśkowska-Drąg, redakcja: Olga Łukasiewicz