fbpx

Działalność wydobywcza kopalni często jest źródłem szkód górniczych, które mogą dotknąć zarówno właścicieli budynków i gruntów. Do najczęstszych konsekwencji wynikających z działalności górniczej należą pęknięcia murów, osuwanie się gruntów oraz uszkodzenia systemów wodociągowych i kanalizacyjnych. Osoby dotknięte szkodami górniczymi mogą zgłaszać swoje roszczenia do odpowiedzialnej kopalni celem uzyskania rekompensaty finansowej bądź naprawy wyrządzonej szkody. Bywa jednak, że kopalnia odrzuca takie roszczenia. Odszkodowanie za szkody górnicze – co zrobić, jeśli Twoje roszczenie zostało odrzucone? Oto kroki, które warto rozważyć.

Analiza decyzji kopalni w sprawie odszkodowania za szkody górnicze

W przypadku otrzymania od kopalni decyzji odrzucającej roszczenie dotyczące odszkodowania za szkody górnicze, należy w sposób kompleksowy ją przeanalizować. Uzasadnienie decyzji powinno rozjaśnić sytuację i wskazywać na uchybienia, które stanowiły przyczyny odmowy. Często taką przyczyną są braki proceduralne w zgłoszeniu bądź też brak wystarczających dowodów na to, że szkoda powstała w wyniku działalności wydobywczej danego zakładu.

Co może zrobić poszkodowany, w przypadku którego kopalnia odrzuciła wniosek o odszkodowanie za szkody górnicze

Szkody górnicze – jak ważne jest uzupełnienie dokumentacji i zebranie dowodów?

W przypadku odrzucenia roszczenia dotyczącego odszkodowania za szkody górnicze warto skupić się na uzupełnieniu i uporządkowaniu zgromadzonych dowodów, do których mogą należeć:

  • Zdjęcia szkód – powinny przedstawiać rozmiar uszkodzeń i ich charakter.
  • Ekspertyzy rzeczoznawców – określają przyczyny powstania szkód. Warto skorzystać z usług specjalisty posiadającego doświadczenie w sprawach związanych z działalnością górniczą, taka opinia pozwala na oszacowanie rozmiarów wyrządzonej szkody i określa czy szkoda powstała na skutek działalności górniczej.
  • Mapy geologiczne – mogą wskazać, że szkoda miała związek z prowadzeniem działalności górniczej w danym rejonie.

Także korespondencja z kopalnią może posłużyć jako dowód na dalszych etapach sporu dotyczącego szkód górniczych.

 

Kiedy przedawniają się roszczenia dotyczące szkód górniczych?

Negocjacje i mediacje z kopalnią

Przed skierowaniem sprawy na drogę sądową warto spróbować negocjacji z kopalnią. Mediacje mogą znacznie przyspieszyć rozpoznanie sprawy, a także przyczynić się do uniknięcia kosztów sądowych. Jeżeli kopalnia zgodzi się na polubowne rozwiązanie konfliktu, warto skorzystać z tej możliwości, prezentując wszystkie zebrane dowody.

Postępowanie sądowe a odszkodowanie za szkody górnicze

Jeśli próby polubownego rozwiązania sporu dotyczącego odszkodowania za szkody górnicze nie przyniosą oczekiwanego rezultatu to kolejnym krokiem jest skierowanie sprawy na drogę sądową.

Przed złożeniem pozwu dobrze jest skonsultować się z prawnikiem, który specjalizuje się w prawie górniczym lub ochronie środowiska. Specjalista pomoże w przygotowaniu pozwu, określeniu wysokości roszczenia oraz wskazaniu odpowiednich podstaw prawnych, a także pomoże w zebraniu odpowiedniej dokumentacji.

Wsparcie instytucji publicznych

Warto również rozważyć zgłoszenie sprawy do Wyższego Urzędu Górniczego lub Okręgowego Urzędu Górniczego. Instytucje te mogą wesprzeć w rozwiązywaniu sporu, zwłaszcza jeśli istnieją podejrzenia co do legalności działania kopalni lub gdy kopalnia zaniedbuje swoje obowiązki.

Szkody górnicze a terminy przedawnienia

Należy pilnować terminów przedawnienia, aby nie utracić możliwości dochodzenia swoich praw w zakresie odszkodowania za szkody górnicze. Zgodnie z art. 149 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze termin ten wynosi 5 lat od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie (gdy szkoda powstała przed dniem 1 stycznia 2012 roku to termin ten wynosi 3 lata– zastosowanie znajdą tu bowiem przepisy uchylonej już ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. – Prawo geologiczne i górnicze). Zagadnienie to warto jednak każdorazowo konsultować ze specjalistą.

PODSUMOWANIE: odszkodowanie za szkody górnicze – co jeśli kopalnia odrzuci roszczenia poszkodowanego?

Odrzucenie roszczenia dotyczącego odszkodowania za szkody górnicze przez kopalnię nie kończy sprawy. W dalszym ciągu masz szansę skutecznie dochodzić swoich praw. Należy jednak zebrać odpowiednie dowody, skorzystać z ekspertyz specjalistów oraz rozważyć możliwość mediacji lub skierowanie sprawy do sądu. Odpowiednie przygotowanie i pomoc specjalistów mogą znacząco zwiększyć Twoje szanse na uzyskanie rekompensaty za doznane szkody górnicze.

Kancelaria Żurawiecka, Krajewska i Wspólnicy specjalizująca się w prawie górniczym może pomóc w przeprowadzeniu całego procesu uzyskania odszkodowania, w tym w przygotowaniu niezbędnych dokumentów i reprezentowaniu klienta w postępowaniu sądowym. Zachęcamy do kontaktu, aby uzyskać profesjonalne wsparcie w walce o swoje prawa.