fbpx

2024 rok – rokiem frankowiczów? Sytuacja frankowiczów w 2024r., w porównaniu do ubiegłych lat, nigdy nie była tak dobra jak dotychczas. Obecnie wygrywają oni w sądach prawie 98% spraw. Niewątpliwie na umocnienie pozycji spraw frankowych w procesach miały korzystne orzeczenia TSUE oraz Sądu Najwyższego. Co jeszcze wpłynęło na obecną sytuację frankowiczów?

Sytuacja frankowiczów a statystyka spraw frankowych w 2024r.

Łączna liczba pozwów raportowanych przez giełdowe banki na koniec III kw. 2024 r. wyniosła 120,5 tys. W porównaniu ze stanem na koniec 2023 r. (106 tys. spraw) przybyło ponad 14 tys. aktywnych sporów. Warto pamiętać, że kredyty frankowe mają nadal w swoich portfelach instytucje, które nie są już notowane na warszawskiej giełdzie. Przykładem może być Bank BPH, Deutsche Bank czy upadły Getin Noble Bank, w przypadku, których nie ma już tak szczegółowych danych.

Co ważne aktualne statystyki dotyczące spraw frankowych potwierdzają, że blisko 98% wyroków kończy się sukcesem dla frankowiczów, a w zdecydowanej większości przypadków sądy orzekają o unieważnieniu umowy kredytowej, czyli o najbardziej pożądanym rozstrzygnięciu sprawy. To dowód na to, że walka z bankami się opłaca. Sytuacja frankowiczów w ubiegłym roku kształtowała się między innymi dzięki orzeczeniom Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz Sądu Najwyższego. Obie instytucje konsekwentnie stały po stronie kredytobiorców. 

sytuacja frankowiczów w 2024 jakie czynniki miały wpływ

Orzecznictwo TSUE a sytuacja frankowiczów w 2024r.

Niewątpliwie na liczbę korzystnych wyroków w sprawach frankowych wpływ miały przychylne frankowiczom orzeczenia TSUE, a mianowicie:

W wyroku TSUE z 8 czerwca 2023 w sprawie C-570/21, w którym to Trybunał orzekł, że osoba biorąca kredyt mieszany, w którym cel gospodarczy nie jest dominujący, może w pełni korzystać z ochrony konsumenckiej. Oznacza to, że jeśli przedsiębiorca przeznaczył nawet 49% kredytu na działalność, nadal posiada status konsumenta i może korzystać z jego praw.

W wyroku TSUE z 15 czerwca 2023 roku w sprawie C-287/22, w którym Trybunał wskazał sądom na możliwość zabezpieczenia powództwa frankowicza, co skutkuje zawieszeniem płatności rat w czasie trwania postępowania. Aktualnie sądy uznają wnioski o zabezpieczenie frankowiczów w 70-80%, a liczba frankowiczów zainteresowanych złożeniem wniosku o zabezpieczenie wciąż rośnie.

W wyroku TSUE z 15 czerwca 2023 roku w sprawie C-520/21, Trybunał uznał, że bankom nie należy się wynagrodzenie za korzystanie z kapitału w przypadku nieważności umowy kredytowej. Co ma niezwykle duże znaczenie w sprawach z powództwa banku, które w ostatnich latach zostały masowo wystosowane przeciwko frankowiczom przez Banki.

W wyroku TSUE z dnia 14 grudnia 2023 roku w sprawie C-140/22, Trybunał potwierdził, że ustawowe odsetki od kwot dochodzonych w pozwie należą się Frankowiczom od daty wskazanej w złożonej reklamacji lub wezwaniu do zapłaty. Wyrok ten kwestionuje wcześniejsze stanowisko Sądu Najwyższego, który zobowiązał frankowiczów do składania oświadczeń o kwestionowaniu umowy w czasie trwania postępowania i dopiero od tej daty mogły być naliczane odsetki. 

tsue a frankowicze

Orzecznictwo Sądu Najwyższego w 2024r.

Kolejnym czynnikiem kształtującym linie orzeczniczą w sprawach frankowych są niewątpliwie orzeczenia Sądu Najwyższego, który m.in. w dniu 25 kwietnia 2024r. wydał niezwykle ważną uchwałę II CZP 25/22, którą to powinny stosować wszystkie sądy orzekające w sprawach frankowych. Mianowicie w w/w uchwale Sąd Najwyższy wskazał, iż:

  • W przypadku stwierdzenia wadliwości umowy sąd nie może uzupełniać wadliwych postanowień, które regulowałyby przeliczanie waluty, np. przy użyciu średniego kursu NBP.
  • Poprzez usunięcie z umowy klauzul abuzywnych umowa w całości staje się nieważna.
  • W przypadku stwierdzenia nieważności umowy nawet w przypadku niespłaconego kapitału, roszczenia frankowicza i banku traktuje się jako niezależne. Oznacza to, że bank zobowiązany jest do zwrotu frankowiczowi wszystkich wpłat, a kredytobiorca do spłaty kapitału, tym samym Sąd Najwyższy przesądził o słuszności rozliczeń według teorii dwóch kondykcji.
  • Bieg przedawnienia roszczeń banku zaczyna się w momencie, gdy kredytobiorca zakwestionuje umowę, czyli w dacie złożenia reklamacji, wystosowania do Banku wezwania do zapłaty, a nie w przypadku złożenia przez kredytobiorcę oświadczenia o skutkach nieważności w trakcie trwania procesu sądowego.
  • Brak jest możliwość dochodzenia roszczeń, które wykraczają poza zwrot dokonanych wpłat. Dotyczy to obu stron, zarówno frankowicza, jak i bank. Powyższe jest niezwykle istotne dla kredytobiorców, którzy w ostatnim roku zostali masowo pozwani przez Banki o zwrot kapitału kredytu, bezpodstawne wzbogacenie czy waloryzację.

Niewątpliwie rok 2024r. był niezwykle korzystny dla frankowiczów, ich pozycja orzecznictwie umocniła się, a coraz więcej kredytobiorców odzyskało swoje pieniądze. Jeśli zatem zastanawiasz się, czy warto iść do sądu, odpowiedź jest jednoznaczna – warto! Jednak przed podjęciem decyzji o procesie, trzeba odpowiednio się do niego przygotować. Po pierwsze, kluczowa jest analiza Twojej umowy kredytowej. Jeśli posiadasz kredyt we frankach i rozważasz podjęcie działań prawnych, kancelaria dla frankowiczów Żurawiecka, Krajewska i Wspólnicy to sprawdzony wybór. Skorzystaj z bezpłatnej analizy umowy kredytowej, aby już dziś podjąć pierwszy krok ku rozwiązaniu swojego problemu z kredytem CHF.