Szkody górnicze to problem, który może znacząco wpłynąć na wartość nieruchomości i komfort jej użytkowania. Pęknięcia ścian, osiadanie gruntu czy uszkodzenia infrastruktury to tylko niektóre z konsekwencji działalności górniczej. Właściciele nieruchomości dotkniętych szkodami górniczymi często nie wiedzą, jak skutecznie ubiegać się o odszkodowanie. W tym artykule wyjaśniamy, jakie kroki podjąć, aby uzyskać rekompensatę oraz jak dochodzić swoich praw, gdy szkody górnicze powodują spadek wartości nieruchomości.
Czego mogą dotyczyć szkody górnicze?
Działalność górnicza może prowadzić do powstawania szkód w budynkach oraz ich częściach, na gruntach lub polach uprawnych. Najczęściej spotykanymi szkodami górniczymi są pęknięcia na ścianach, sufitach i w fundamentach budynku, opadający tynk wewnątrz i zewnątrz budynku, nierówności podłogi wewnątrz budynku, opadające, zakleszczające lub niedomykające się drzwi lub okna, odpadające elementy infrastruktury zewnętrznej budynku takiej jak rynny, okapy, uszkodzenia lub zniszczenia infrastruktury grzewczej, elektrycznej, wodno-kanaizacyjnej budynku lub nieruchomości, wybrzuszenia płyt chodnikowych lub kostki brukowej na nieruchomosci, deformacja ogrodzenia. Mogą również występować wychylenia lub osiadanie budynku, osiadanie terenu, zlania piwnic budynku lub zalania czy też podmoknięcia nieruchomości.

Szkody górnicze a rekompensata
Naprawienie szkody górniczej może nastąpić albo przez przywrócenie do stanu poprzedniego lub wypłatę odszkodowania. Zgodnie z art. 363 §1 Kodeksu cywilnego naprawienie szkody powinno nastąpić, według wyboru poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej. Jednakże gdyby przywrócenie stanu poprzedniego było niemożliwe albo gdyby pociągało za sobą dla zobowiązanego nadmierne trudności lub koszty, roszczenie poszkodowanego ogranicza się do świadczenia w pieniądzu czyli innymi słowy do odszkodowania za szkody górnicze.
Natomiast zgodnie z 363 §2 Kodeksu cywilnego jeżeli naprawienie szkody ma nastąpić w pieniądzu, wysokość odszkodowania powinna być ustalona według cen z daty ustalenia odszkodowania, chyba że szczególne okoliczności wymagają przyjęcia za podstawę cen istniejących w innej chwili. Z kolei zgodnie z art. 149 ustawy Prawo geologiczne i górnicze jeżeli poszkodowany poniósł nakłady na naprawienie szkody, odszkodowanie ustala się z uwzględnieniem wartości uzasadnionych nakładów.
Wskazać należy, że wysokość odszkodowania za szkody górnicze zależy od rodzaju, wielości i charakteru szkód górniczych, którymi dotknięta jest określona nieruchomość oraz od ich prawidłowego zgłoszenia na etapie przedsądowym, a następnie w ramach postępowania sądowego. Brzmi skomplikowanie? Proces uzyskiwania odszkodowania za szkody górnicze nie jest prosty, datego warto rozważyć powierzenie swojej sprawy prawnikowi specjalizującemu się w szkodach górniczych.

Szkody górnicze a utrata wartości nieruchomości
Szkody górnicze mogą również w sposób istotny obniżyć wartość budynku lub nawet całej nieruchomości. Tym samym dana nieruchomość lub budynek na skutek powstałych szkód staje sie mniej atrakcyjna i nie przedstawia już takiej wartości jak przed powstaniem szkody.
Poszkodowani szkodami górniczymi, których nieruchomość utraciła na wartości na skutek wystąpienia szkód górniczych również mogą ubiegać się o rekompensatę.
Jakie kroki należy podjąć aby ubiegać się o odszkodowanie z tytułu utraty wartości nieruchomości na skutek szkód górniczych?
W pierwszej kolejności koniecznym jest zgromadzenie stosownej dokumentacji obrazującej rodzaj i zakres szkód górniczych oraz co istotne udokumentowanie spadku wartości nieruchomości poprzez porównanie wartości nieruchomości sprzed i po powstaniu szkody. W tym zakresie konieczna jest ekspertyza rzeczoznawcy majątkowego.
Kolejnym krokiem w dochodzeniu swoich praw jest złożenie przez poszkodowanego wniosku o rekompensatę z tytułu utraty wartości budynku lub nieruchomości do odpowiedniego zakładu górniczego bądź jego następcy prawnego, a w przypadku braku możliwości ustalenia podmiotu odpowiedzialnego z mocy prawa odpowiedzialność przechodzi na Skarb Państwa.
Ugoda czy postępowanie sądowe?
Postępowanie ugodowe jest elementem obligatoryjnym w procesie ubiegania się o odszkodowanie za szkody górnicze z tytułu utraty wartości nieruchomości.
Warunek wyczerpania przedsądowego postępowania ugodowego jest spełniony, jeżeli przedsiębiorca odmówił zawarcia ugody lub jeżeli od skierowania przez poszkodowanego roszczenia wobec przedsiębiorcy upłynęło 30 dni, chyba że poszkodowany, zgłaszając żądanie zawarcia ugody, wyznaczy dłuższy termin.
Powyższe oznacza, że po upływie 30 dni od złożenia przez poszkodowanego wniosku o rekompensatę z tytułu utraty wartości budynku lub nieruchomości do odpowiedniego podmiotu, w przypadku braku odpowiedzi na wniosek lub odpowiedzi niesatysfakcjonującej poszkodowanego albo odmowy zawarcia ugody, dla poszkodowanego otwiera się droga do dochodzenia swoich praw na drodze postępowania sądowego. W celu dochodzenia swoich praw w związku ze szkodami górniczymi warto skorzystać z pomocy prawnej specjalistów w tej dziedzinie.
PODSUMOWANIE: szkody górnicze a wartość nieruchomości
Jeśli Twoja nieruchomość ucierpiała w wyniku szkód górniczych, masz prawo domagać się naprawy lub odszkodowania. Warto odpowiednio udokumentować szkody górnicze i ich wpływ na wartość nieruchomości, aby skutecznie dochodzić swoich praw. Proces uzyskania rekompensaty może być skomplikowany, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy pomogą w dochodzeniu należnego odszkodowania. Nie pozwól, aby szkody górnicze pozostały bez odpowiedniego zadośćuczynienia – zadbaj o swoje prawa i odzyskaj pełną wartość swojej nieruchomości.
Kancelaria Żurawiecka, Krajewska i Wspólnicy specjalizująca się w prawie górniczym może pomóc w przeprowadzeniu całego procesu uzyskania odszkodowania, w tym w przygotowaniu niezbędnych dokumentów i reprezentowaniu klienta w postępowaniu sądowym. Zachęcamy do kontaktu, aby uzyskać profesjonalne wsparcie w walce o swoje prawa.