Odfrankowienie to jedno z dwóch rozstrzygnięć w sprawach frankowych korzystnych dla kredytobiorców. Drugim, znacznie popularniejszym jest unieważnienie umowy kredytowej dotyczącej kredytu indeksowanego lub denominowanego do franka szwajcarskiego. Dlaczego odfrankowienie dotyczy zaledwie kilku procent spraw? Czym jest odfrankowienie?
Odfrankowienie – co to jest?
Odfrankowienie to usunięcie z umowy kredytowej wadliwych klauzul. Natomiast sama umowa obowiązuje nadal. Co to oznacza dla kredytobiorcy? Umowa kredytowa dotycząca kredytu nadal będzie wiążąca, ale pozbawiona wadliwych klauzul. Jakie warunki należy spełnić, aby można było mówić o odfrankowieniu:
- umowa nadal obowiązuje obie strony,
- umowa nie zawiera już mechanizmu indeksacji lub denominacji do waluty obcej,
- umowa zachowuje oprocentowanie dla kredytu indeksowanego lub denominowanego do franka szwajcarskiego, ale zostaje przekształcona jak dla kredytu w PLN.
To sąd decyduje czy w danej sprawie możliwe jest zastosowanie odfrankowienia umowy. Będzie to możliwe tylko w sytuacji, w której jest ono korzystniejsze dla frankowicza niż unieważnienie umowy kredytowej. Zależy to od indywidualnej oceny sytuacji frankowicza.
Unieważnienie czy odfrankowienie umowy kredytowej
Każda umowa kredytowa podlega szczegółowej analizie, między innymi na jej podstawie decyduje się o przyjęciu odpowiedniej strategii procesowej, która będzie mieć na celu odfrankowienie lub unieważnienie umowy kredytowej.
To pierwsze będzie rozwiązaniem korzystnym dla tych kredytobiorców, którzy wciąż spłacają kredyty frankowe, a saldo kredytu jest nadal wysokie. Z kolei unieważnienie umowy będzie stosowane w przypadku tych spraw, które dotyczą spłaconych kredytów frankowych.
Podstawową różnicą pomiędzy odfrankowieniem a unieważnieniem umowy kredytowej są skutki, które wywołują. W przypadku unieważnienia umowy kredytowej mamy sytuację, jakby umowa nigdy nie obowiązywała. Natomiast odfrankowienie wiąże się z usunięciem z umowy wadliwych zapisów, podczas gdy sama umowa obowiązuje nadal.
Postępowanie sądowe
Z uwagi na fakt, że odfrankowienie dotyczy stosunkowo niewielkiego procenta spraw wielu frankowiczów zastanawia się jak w jego przypadku przebiega postępowanie sądowe i czego można się spodziewać.
W przypadku odfrankowienia konieczne może się okazać skorzystanie z pomocy biegłego sądowego, który wyliczy wysokość poszczególnych rat zgodnie z nowymi warunkami. Saldo kredytu będzie sumą złotowych oprocentowanych jak kredyt indeksowany lub denominowany do franka szwajcarskiego, ale zgodnie ze stawką SARON (wcześniej LIBOR). Co więcej saldo kredytu po odfrankowieniu zostaje obniżone o kilkadziesiąt procent. Bez wątpienia jest to rozwiązanie korzystne dla frankowicza.
Frankowicze, którzy dopiero planują powierzenie swojej sprawy Kancelarii mają wiele pytań i obaw dotyczących swojej sytuacji. Dlatego warto szukać pomocy u doświadczonych prawników specjalizujących się w sprawach frankowych. Skorzystaj z BEZPŁATNEJ analizy sprawy i sprawdź, jak możemy Ci pomóc.