Kredyty we franku szwajcarskim wciąż wzbudzają wiele emocji, a kredytobiorcy, którzy jeszcze nie zdecydowali się na wystąpienie przeciwko bankowi mają wiele wątpliwości. Dotyczącą one między innymi tego jak wygląda postępowanie sądowe, jak długo będą czekać na wyrok sądu, a także czy spłata kredytu zamyka drogę do wygranej. Jakie pytania najczęściej zadają frankowicze? Eksperci Kancelarii Żurawiecka, Krajewska i Wspólnicy odpowiadają na część z nich.
Czy frankowicze mogą wybrać miejsce, w którym złożą pozew?
Do niedawna frankowicze mogli złożyć pozew przeciwko bankowi w mieście, w którym mieszkają lub tam, gdzie znajduje się siedziba banku. Obecnie kredytobiorcy mają obowiązek złożyć pozew w miejscu swojego zamieszkania. Żurawiecka, Krajewska i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów sp. k. wspiera kredytobiorców na terenie Śląska. Prawnicy tworzący zespół Kancelarii od lat skutecznie reprezentują frankowiczów przed sądami w Katowicach, Częstochowie, Gliwicach czy Bielsko-Białej.
Jak długo trwa postępowanie w sprawach frankowych?
Trudno jednoznacznie wskazać czas trwania postępowania w sprawach frankowych. Jest to kwestia bardzo indywidualna. W dużej mierze zależy między innymi od obciążenia danego sądu oraz stopnia skomplikowania danej sprawy. Przybliżony czas trwania postępowania to około 2-3 lat, przy czym każda sprawa jest inna. Oznacza to, że niektórzy frankowicze będą krócej czekać na rozstrzygnięcie w swojej sprawie, a inni kredytobiorcy będą musieli uzbroić się w cierpliwość. Nasze doświadczenie potwierdza jednak, że to właśnie postępowanie sądowe jest najskuteczniejszym sposobem na wygraną z bankiem.
Unieważnienie umowy kredytowej czy odfrankowienie?
W zależności od specyfiki danej umowy kredytowej można ubiegać się o unieważnienie umowy kredytowej lub jej odfrankowienie. Jednak w przeważającej większości spraw dotyczących kredytów frankowych mamy do czynienia z unieważnieniem umowy kredytowej czyli rozwiązaniem, w przypadku którego umowa jest traktowana tak jakby nigdy nie została zawarta. Oznacza to, że nie wywołuje skutków prawnych zarówno teraz, jak i w przyszłości. Więcej informacji na ten temat TUTAJ.
Czy spłacony kredyt zamyka drogę do wygranej z bankiem?
Frankowicze, którzy już spłacili swoje zobowiązanie wobec banku z pewnością chcieliby jak najszybciej zapomnieć o ciężącym na nich do niedawna kredycie. Tymczasem nie wszyscy mają świadomość, że także w przypadku spłaconych kredytów możliwe jest unieważnienie umowy kredytowej i odzyskania pieniędzy od banku. Często są to znaczne kwoty.
Kredytobiorca, który zdecyduje się na skierowanie swojej sprawy do sądu, a ten orzeknie na jego korzyść może się spodziewać, że bank będzie zobligowany do zwrotu wszystkich wpłaconych przez niego środków, w tym prowizji i odsetek. Oznacza to, że bank otrzyma tylko zwrot kapitału. Jest to rozstrzygnięcie korzystne dla frankowicza.
Czy warto zdecydować się na ugodę z bankiem?
Niektórzy frankowicze rozważają zawarcie ugody z bankiem. Niestety większość propozycji banków wciąż nie jest korzystna dla kredytobiorców, a ugoda z bankiem wypada znacznie gorzej niż prawomocny wyrok sądu.
Warto przy tym zauważyć, że zawarcie ugody z bankiem jest równoznaczne z zrzeczeniem się przez frankowicza jakichkolwiek dalszych roszczeń wobec banku w przyszłości. Ponadto po podpisaniu ugody kredytobiorca nadal jest zobowiązany do spłaty kolejnych rat kredytu. Natomiast w przypadku skierowania sprawy do sądu, frankowicz może złożyć wniosek o zabezpieczenie powództwa, dzięki czemu nie będzie musiał płacić rat w czasie trwania procesu, a wyrok sądu definitywnie rozwiązuje kwestię umowy kredytowej. Więcej informacji na ten temat TUTAJ.
Zostając klientem Żurawiecka, Krajewska i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów s.k. możesz liczyć na nasze wsparcie na każdym etapie postępowania, począwszy od złożenia reklamacji do banku, a na postępowaniu sądowym i egzekucyjnym kończąc. Skorzystaj z BEZPŁATNEJ analizy sprawy i sprawdź, jak możemy Ci pomóc.